Klíčit rostlinná semena můžeme mnoha způsoby, např. podle pradávných tradic na keramických či porcelánových nádobách, na vrstvě gázy a dokonce i na vlhké kuchyňské utěrce či uvnitř PET lahví. Všechny metody mají společný základ a tím je dostatek vlhkosti. Ta je pro klíčení bezpodmínečně nutná, na rozdíl od slunečního světla. Pokud si ovšem chcete proces klíčení skutečně užít s minimální námahou, využijte speciálních sklenic nebo misek, které se pro tyto účely vyrábí.
Naklíčená semena jsou živá RAW strava
Pěstování klíčků obvykle provází nadšení, zvláště na počátku, kdy nám opravdu vyrostou nové živé rostlinky, a uvědomujeme si, že je v každém zralém semenu ukryta nejen řada výživných látek, ale také samotná životní esence.
A stačí skutečně málo, jen semena na klíčení https://www.nakliceno.cz/seminka-na-kliceni/ proplachovat vodou a ponechat je pod vlivem vlhkého prostředí, aby se rozevřela a začala transformovat uvnitř ukryté stavební bloky na živiny potřebné pro prvotní růstovou fázi.
Jak je podávat
Jakmile jsou klíčky dostatečně dlouhé, můžeme je sklízet. Záleží na tom, zda chceme využít i původní semínko, anebo pouze samotné klíčky. V zásadě můžeme konzumovat obojí, pouze u některých druhů s tvrdými slupkami, např. u slunečnice nebo čočky, je vhodnější klíčky odstřihnout a využít je pouze samostatně. Mladé výhonky mají vždy specifickou chuť, která nejlépe vynikne v syrovém stavu u luštěninových pomazánek a tvarohových sýrů, tehdy jsou také klíčky nejzdravější, bohaté na živé enzymy a antioxidanty. Kromě pomazánek mohou být i součástí zeleninových salátů.
Pokud je tepelně upravíme, část cenných látek se sice zničí, ale stále jsou významným zdrojem výživy. Hodí se do polévek, nádivek, závinů a masových i bezmasých pokrmů a mohou zastoupit i některé zelené bylinky. A pokud vám schází inspirace, Internet je bohatým zdrojem různých nápadů, jimiž se mnozí strávníci velice rádi pochlubí.