Pokud jezdíte v létě na dovolenou k moři, nebo navštěvujete různé resorty či zařízení v Česku, které rovněž nabízí animace, zhruba víte, o co kráčí. Pokud jste s animátory nepřišli nikdy do styku, zkusíme si to vysvětlit. Animátor, animáček, animák. To jsou výrazy, které označují jedno a totéž povolání, a to tzv. baviče. Animátoři se starají o to, abyste celou dovolenou pouze neproleželi u vody na sluníčku. Vymýšlí pro vás všemožné aktivity – šipky, turnaj ve stolním tenise, aquaerobik, ranní jógu apod. Zrovna tak baví děti. Kreslí s nimi obrázky, vyrábějí všechno možné, hrají hry, vytváří dobrodružné stezky. Rodiče si bohužel často pletou animátory s chůvami. Ve většině případů animátor NEMÁ zodpovědnost za vaše děti, má je pouze zabavit, nikoliv hlídat. Zde ale animace nekončí. Pokračují večerním programem, kdy má animační tým připravené večerní vystoupení, např. ve formě tzv. sketchů (krátké vtipné scénky), soutěží či klasických divadelních představení.
Animační týmy jsou rozsety po celém světě. Co se evropského prostoru týče, mnoho jich je v Čechy oblíbeném Bulharsku, Řecku a na řeckých ostrovech, ve Španělsku a v Itálii. Pokud bychom šli mimo Evropu, nespočet animačních týmů nalezneme v Turecku, v Tunisku a v Egyptě.
Když se (většinou) maturant/student vysoké školy rozhodne, že chce zkusit povolání animátora, stačí jít na internet, najít si společnosti, které animace provozují, dorazit na casting a doufat, že bude vybrán. Předpokládejme, že uchazeč uspěl a má vyrazit animovat do Řecka nebo Španělska. Dostáváme se k pojmu formulář A1.
Formulář A1
Formulář A1 je třístránkový dokument potvrzující to, že odvádíte sociální a zdravotní pojištění v zemi, kde máte vedenou státní příslušnost, tedy např. v České republice. Díky tomuto formuláři nemusíte odvádět daně (proč je nutné odvádět daně čtěte o kousek dále) navíc v zemi, ve které v létě pracujete. Důležité je vědět, že ne v každé zemi musíte tento dokument nutně vlastnit. Pokud budete pracovat jako animátor v Bulharsku, stačí vám k vycestování občanský průkaz. Pokud se chystáte do Španělska či Řecka, a to včetně jejich ostrovů, je nutné s sebou A1 vzít. Je možné, že za celou dobu setrvání v cizí zemi nespatří formulář světlo světa a zůstane zastrčený mezi ostatními věcmi. Může se ale stát, že kontrola zaměstnavatele bude vyžadovat důkaz o odvádění daní ve vaší zemi. Podstatné jsou pro vás především dva datumy, které jsou ve formuláři uvedeny – datum začátku výkonu činnosti a datum ukončení činnosti. Pokud odletíte zpět do domoviny do doby, než vám vyprší platnost dokumentu, nic se neděje. Jestliže ale setrváte v zemi, kde pracujete déle než určuje datum ve formuláři, můžete z toho mít velký problém.
Odvádění daní státu
Malinkým zádrhelem v cestě k získání formuláře A1 je to, že se „musíte stát podnikatelem“. „Á jedničku“ mohou získat pouze osoby samostatně výdělečně činné, tedy OSVČ na vedlejší nebo hlavní činnost. Znamená to pro vás to, že si zkrátka musíte oběhat úřady. Nejprve navštívíte ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) v místě vašeho bydliště s vyplněnou žádostí o formulář A1 a smlouvou o pracovním úkonu (většinou si ji úředníci/úřednice okopírují, ale můžete přinést i kopii). Ve smlouvě by mělo pro jistot být zahrnuto (pokud to tak není, existuje příloha) to, že již dva měsíce před odletem vykonáváte činnost v domovině. Běžně se pak musíte stavit i ve zdravotní pojišťovně, protože jste-li student „neOSVČ“, pojištění za vás platí stát. S počátkem výdělečné činnosti se defakto stáváte plátcem daní, proto o tom musí ve vaší pojišťovně vědět.
Běžně animace vykonávají maturanti, studenti vysokých škol apod. Ti se z 99 % stávají OSVČ na vedlejší činnost. To znamená, že v prvním roce neodvádí každý měsíc vyměřenou částku zdravotní pojišťovně (zálohy), ale při podání přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu doplatí určitou částku. Pokud zůstanete přihlášeni jako OSVČ i do druhého roku, platí pro vás povinnost odvádění záloh na zdravotní pojištění. Protože jste ale vedeni na vedlejší činnost, zálohy se vám vypočítávají z výdělku. Pokud si za léto vyděláte např. kolem 45 000 Kč, platí pro vás cca 180 Kč/měsíc. Jiné je to v případě OSVČ na hlavní činnost. Pro ty platí, že odvádí tzv. minimální zálohy. Výše minimální zálohy je určena státem. Pro rok 2020 je to 2 352 Kč (13,5 % z průměrné mzdy).
Po návratu
Po návratu nemusíte nic moc řešit, pokud jste vedeni jako OSVČ na vedlejší činnost. V prvním roce měsíční zálohy neplatíte, tudíž je budete doplácet spolu s odevzdáním Přehledu příjmů a výdajů, což je pro vás povinné. Pokud jste pracovali jako OSVČ na hlavní činnost, je dobré co nejdříve navštívit ČSSZ a zrušit svoje „podnikání“, jinak vás nemine v dalším roce placení minimálních záloh, což může vyjít celkem draho.
Po novém roce vás čeká několik dalších formalit. Do konce března je nutné podat daňové přiznání (doporučuji sehnat hodného účetního či známého) a nejdéle měsíc po jeho odevzdání je třeba dodat na svoji zdravotní pojišťovnu a ČSSZ Přehledy o příjmech a výdajích.
Poslední poznámkou je to, že pokud jste student, neznamená to, že nemusíte nic podávat a platit. Bohužel náš stát vyžaduje toto papírování a placení i po studentech, případně i po středoškolácích.