S jedlými kaštany se můžeme pravidelně setkat převážně v zimním období, kdy jsou u nás na trhu dostupné a dovážené ze zahraničí. Zimní sezóna je pro ně ideálním obdobím, kdy se jejich chuť pojí s magickým obdobím, jakým jsou Vánoce. Obzvláště na Vánočních trzích si jich můžete dopřát dosyta jako pečenou lahůdku.
Výjimečné vlastnosti jedlých kaštanů:
· dokážou pročistit naše játra od škodlivin
· mají příznivé účinky pro lidi s depresemi
· ocení jich i diabetici, pro kterých jsou zcela vhodné
· do značné míry pomáhají při průjmovém onemocnění
· využívají se při homeopatické léčbě
· jsou bohaté na vitamíny, minerály a tolik potřebné bílkoviny
· jsou ideální potravinou v době detoxu
· posilují vlasy a zpevňují nehty
· jsou vhodné při silných bolestech hlavy a migrénách
Svým způsobem by se kaštany mohly považovat za další superpotravinu, která našemu tělu přirozeně prospívá. Velkým plusem, kterým tento plod disponuje je nezaměnitelná chuť, které odolá jen skutečně málokdo. Neznámějším a nejvíce používaným způsobem tepelné úpravy je právě jejich pečení, které snadno zvládnete i u vás doma v troubě. Nejlepší efekt však dosáhnete na otevřeném ohni, když je budete míchat v pánvičce.
Jak je uchovat a dopřát si je po celý rok?
I když se kaštan jedlý těší tomu, že se hravě uchytí i v našich končinách, jedná se o sezónní skvost, který si nemůžete dopřát po celý rok. Tedy jen v případě, že se nepostaráte o to, aby tomu tak nebylo. Pokud si kaštany necháte zmrazit tak, že jich uložíte do nepropustného sáčku (nejlépe mikroténového nebo určeného na zmrazení potravin), uchovají si svou typickou vůní a nijak tím, že budou odpočívat v mrazu neutrpí. Tak šup, běžte si udělat místo v mrazáku, které bude připravené jen pro tuto vynikající delikatesu a „zlatou“ potravinu, která má na naše zdraví, vitalitu a lepší funkci orgánů nepopíratelně pozitivní účinky.