Schody se staly naprosto běžnou součástí našeho života. Chůzi po nich máme již tak zautomatizovanou, že jim prakticky ani nevěnujeme pozornost. Stejně tak je tomu s balkóny a terasami. I ty se staly tak samozřejmou součástí našich domů a bytů, že je prakticky již ani nevnímáme.
Není tedy divu, že si ani nevšimneme, že jejich nezbytnou součástí je i zábradlí. Pokud však někde chybí či je poškozené, pak věřte, že si toho všimneme hned. Ovšem nelze se divit, že ani nepozorujeme, jaké různé typy zábradlí máme.
K jejich výrobě je použito nejrůznějších materiálů. Velmi časté je klasické dřevo, avšak stále více se uplatňuje kov, zvláště pak u venkovních typů. Najdeme však také skleněná, ale i nejrůznější kombinace výše uvedených. Stejně tak mohou být rozličné jejich tvary.
Při takovém výběru není divu, že se mnozí architekti rozhodli udělat z nezbytnosti přednost. Jednoduše řečeno, vyrobit takový typ, který bude nejen splňovat svou základní bezpečnostní funkci, ale zároveň bude celou stavbu doplňovat.
Příkladem může být kované zábradlí schodiště. Jedná se o kovový typ, který je však zdoben nejrůznějšími ornamenty, a to po celé své délce. Často má i podobně vytvarované zakončení držadla.
Nejčastěji jej najdeme u točitých schodů ve starých budovách. Dříve totiž bylo poměrně oblíbené, zejména mezi bohatými lidmi. V moderních budovách, kde se na první místo klade efektivita a nízké náklady, na něj prakticky nenarazíme. A pravdou je, že zde nenarazíme ani na točité schody.
Přesto je faktem, že se jedná často o umělecký, ručně dělaný výtvor. Podle toho je také hodnoceno. Mnohdy má dokonce větší cenu než v době, kdy bylo vyrobeno. Se stářím se zkrátka jeho hodnota zvyšuje, podobně jako u jiných uměleckých děl.
Pokud tedy máte zájem se na něj také podívat, stačí navštívit některý z mnoha hradů a zámků. S velkou pravděpodobností jej zde uvidíte.