Také máte elektrické stahování oken u vašeho automobilu? Pokud vozíte často malé děti, určitě máte bezpečnostní pojistku proti přiskřípnutí prstů. Jinak by mohly vaše ratolesti přijít k docela bolestivému zranění. Jeden německý autoklub se rozhodl, že si udělá průzkum přímo v terénu a zjistil, jak jsou na tom němečtí řidiči. Výsledek byl alarmující. Prozkoumali šedesát čtyři aut a zjistili, že u třiadvaceti z nich pojistka na oknech scházela. Dokonce u zadních oken byla pojistka pouze v jednom případě. Nejvíce byla zastoupena u okénka řidiče.
– Připadá mi to trochu nelogické.
– Vždy jsem si myslela, že děti sedí především vzadu a za volant se tak často nedostanou.
– Jistě, že to může být i ochrana samotného řidiče před skřípnutím.
– Tam mi ale zase připadá, že pokud dospělý člověk dostal řidičský průkaz, tak bude natolik inteligentní, aby včas ruku vyndal.
Bezpečnost především
Nejvíce nebezpečná jsou tedy elektricky stahovaná okna pro malé děti a také pro domácí mazlíčky. Ani jedné skupině totiž nejde dost dobře vysvětlit, proč se tam ty končetiny nechávat nemají. Některá skla zajíždějí s docela velkou razancí. V přepočtu až třicetikilogramovou hmotností. Tudíž to může způsobit minimálně velice bolestivé zranění.
§ Test, který byl proveden na okurce, hovoří za vše.
§ Okénko zajelo, aniž si gilotinované okurky vůbec všimlo.
§ Dokonce prý ani nezpomalilo.
Je pravda, že mnoho vozů ve své základní výbavě tuto pojistku vůbec nemá. Ochrana proti skřípnutí, spojená s impulzním zavíráním oken, se často vyskytuje až u vozů s vyššími výbavami. U nich se nemusí držet tlačítko ani po celou dobu, kdy okno vyjíždí, ale stačí na začátku jen zmáčknout. Jestliže chceme naše nejmenší uchránit od bolestivé zkušenosti, určitě se nějaké řešení najde. Nebo už čeští tatínkové ztratili svou pověstnou šikovnost?