Pokud se rozhodnete, že svou koupací nádrž necháte přes zimu napuštěnou, pak se vám bude jistě hodit, abyste si k zazimování bazénu pořídili dvě zásadní věci, na které byste neměli zapomenout.
V první řadě se jedná o speciální chemický zazimovací přípravek, zazimovač.
Ve druhém případě jde o zimní dilatační plováky.
Oba dva pomocníci se postarají o to, aby vaše koupací nádrž přežila zimu bez úhony, ať už bude mírná anebo plná mrazu a ledu.
Pojďme si tedy blíže vysvětlit, co konkrétně byste měli podniknout v případě, že se rozhodnete vodu (a tím i svou peněženku) přes zimu ušetřit před vypouštěním.
V první řadě byste měli před zazimováním bazénu zajistit, aby voda v nádrži, kterou zde necháte přes zimu, byla v té nejvyšší možné kvalitě. Možná se vám to bude zdát divné, ale jedná se o jediný a naprosto zaručený způsob, jak se můžete vyhnout tomu, že vás po jarním tání a prvním odkrytí bazénové krycí plachty nepřivítá žádná katastrofa.
Nezapomeňte proto použít veškeré potřebné testery bazénové vody, abyste zjistili, zda jsou parametry pH, a také koncentrace aktivního oxidačního činidla naprosto v pořádku. Mějte na paměti i to, že stěny bazénu by neměly pokrývat inkrusty, na hladině by neměl být žádný nežádoucí mastný film či biofilm, a ve vodním sloupci by se neměly vznášet žádné nečistoty, natož pak zákal.
Pokud se některý z těchto nešvarů ve vaší bazénové vodě přece jen objeví, tak se ho v první řadě co nejdříve zbavte, a posléze můžete pokračovat v zazimování bazénu.
Snižte hladinu vody tak, aby sahala až pod vstup do filtrace, kterou by zimní mráz a led mohly nevratně poškodit.
Do vody nalijte speciální zazimovač, a dále pokračujte dle pokynů výrobce. Je nezbytné, abyste zajistili jeho rovnoměrné rozptýlení v celém objemu vody.
Pamatujte na to, že žádný zazimovací přípravek není nemrznoucí směsí, a tak je potřeba zajistit, aby vaši nádrž za mrazivých dnů nepoškodil led. A právě o to se postarají dilatační plováky, které mají snadno deformovatelné tělo, jež zamrznutí hladiny a poničení pláště bazénu zabrání.