Celé Severní Irsko je rozloženo na 13 843 kilometrech čtverečních a žije zde asi 1 800 000 obyvatel. Venkov je samozřejmě obydlen méně, nejvíce obyvatel (310 000) žije v Belfastu. Výhodou této části Spojeného království jsou ceny, které se pohybují na podobné úrovni jako u nás, takže pokud se sem vypravíte, nemusíte sahat příliš hluboko do kapsy. Ovšem jinak je Severní Irsko hospodářsky naprosto závislé na Anglii, není zde žádný průmysl a vše se tak musí dovážet.
Díky tomu, že zde není téměř žádný průmysl, můžeme se kochat naprosto úchvatnou a netknutou přírodou. Pro mnohé je velmi překvapující klima, oproti věčně chladné a deštivé Anglii zde v zimě teplota neklesne pod šest stupňů Celsia, takže zde prakticky nikdy nemrzne, ovšem klima podobného rázu si tato část království udržuje téměř celoročně, sice v zimě nemrzne, ale v létě zde byla historicky nejvyšší naměřená teplota necelých třicet jedna stupňů. Obvyklé letní teploty jsou okolo dvaceti stupňů a teplota vody okolo patnácti.
Pro nás na koupání nepředstavitelné, ovšem Irové jsou na toto klima zvyklí a v létě normálně tráví dny na plážích a ve vodě. Mírnému a stálému klima také odpovídají místní rostliny. Běžně se zde na zahradách pěstují rostliny, které u nás přežijí jen od jara do podzimu v květináčích, např. fuchsie, kaly, juky nebo araukárie. Prakticky celé vnitrozemí je jedna velká zelená louka a pastvina, to vše je jen rozděleno nízkými kamennými zídkami. Na každém pozemku se pase stádo ovcí.
Lesů je zde naprosté minimum. Ovšem pro všechny turisty je nejatraktivnější samotné pobřeží, kde se nachází prakticky všechny turisticky známá místa. Nejznámější jsou Obrovy schody (Giant\’s Causeway), jedná se o pole, na kterém jsou šestihranné čedičové sloupy, některé až dvacet metrů vysoké a sahajících až do vody. Také můžete navštívit některou z místních palíren whisky nebo tzv. motýlí dům, což je vlastně skleník s tropickými rostlinami, kde kolem vás budou poletovat krásní nezvyklí motýli.